ראשון לציון 7535312

מענה אנושי 24/7

בטיחות

עד כמה חשובה בטיחות בבניה? כל הדגשים והנהלים

על בטיחות בבניה

אתרי הבניה הינם סביבת עבודה בעלת סיכונים בטיחותיים שונים כגון: נפילת חפצים כבדים, ליקויים באלמנטים המהווים חלק מהמבנה, נפילה מגובה ועוד. על מנת למנוע או כל הפחות לצמצם סיכונים לעובדים ולעוברי אורח, יש לתכן בצורה נכונה ומוקפדת את שלבי עבודת הבניה ולהבטיח כי על המעורבים בתהליך הבנייה יכולים לבצע את מלאכתם בצורה מקצועית ויעילה. זאת מבלי להיות חשופים לסכנות וסיכונים מיותרים. לשם כך נועדו כללי בטיחות בבניה וגם עבודות בגובה, הנאכפים בידי ממונה בטיחות ממומחה בתחום הבנייה.

הפיקוח כולל: בדיקה בידי מומחים לגבי עמידה בכללי הבטיחות, הכנת תוכניות בטיחות בהתאם לדרישות החוק, הצגת דרישות הבטיחות בפני העובדים, שימוש בציוד בטיחותי ועוד.

החשיבות בעמידה בתקנות ונהלי בטיחות בבנייה

האחריות על נושא בטיחות בבניה מוטלת על כתפיו של ממונה הבטיחות באתר הבנייה, אולם על העובדים למלא אחר הנהלים וההוראות הרלוונטיים. תפקידו של ממונה הבטיחות כוללת איתור מפגעים והדרכת העובדים בנוגע לתקנים ותוכניות בנושא.
נושא בטיחות בבניה הינו דינמי ומשתנה כל העת וזאת בהתאם לאירועים המתרחשים בשטח שיש להפיק מהם לקחים.

האחריות על תחום בטיחות בבנייה חייבת להוות מרכיב ושיקול מרכזי בקבלת ההחלטות ובהתנהלות של כל חברות הבנייה והקבלנים. תאונות באתרי בנייה עלולות להיות קטלניות וזאת בשל שימוש לקוי או חוסר שימוש בציוד מגן ונקיטת אמצעי הבטיחות הנדרשים.
החוק בישראל בנוגע לבטיחות בבנייה התעדכן לאחרונה וכיום קיימת חובה להעסיק מנהל עבודה שעבר הכשרה בתחום זה.

בטיחות בבנייה הינו תחום רחב. הוא כולל התייחסות לשמירה על חייהם ובריאותם של העובדים.
זאת באמצעות שימוש בציוד מגן ואמצעי בטיחות שונים וכן נהלים המתייחסים לכניסת אורחים לאתרי בנייה.

התייחסות ומענה למגוון ההיבטים והסיכונים בתחום הבטיחות בבנייה

תחום הבטיחות בעבודה כולל תקינה, ציוד ואכיפת הנהלים, בין אם מדובר בבניה חדשה, שיקום מבנים ואף איטום קירות חיצוניים או חיפויים. ישנם אמצעי בטיחות שונים ומגוונים בתחום הבנייה: מגן תעלה, מגנים המונחים על קוצי הברזל, חיישנים המזהירים מאיבוד יציבות בעת עבודה על פיגומים. מדרגות תקניות, נעלי עבודה מתאימות, לבישת אפוד זוהר וקסדה ועוד.

בהתאם לתקנות הבטיחות בבנייה יש להכין מראש תכנית ארגון בטיחותי באתר הבנייה הנדרשת בכל אתר שמעסיק מעל לחמישים עובדים. אתר בו המבנה המתוכנן עולה כל 25 מטר, עבודה התנהלת במפעל תעשיית וכל אתר בו רמת הסיכון מחייבת זאת.
לכל מבנה ציבורי בהקמה יש להציג תכנית בטיחות כיבוי אש ויועץ הבטיחות נדרש להתייחס לנושא הבטיחות במבנה על מכלול היבטיו.

נהלי משרד העבודה מחייבים מינוי ממונה בטיחות באתרי הבנייה שעבר השתלמויות והכשרות מתאימות בתחום.
נהלי הבטיחות נוגעים למגוון רחב של היבטים בהם. שימוש במכונות, עבודות חשמל, עבודה בגובה, עבודה עם חומרים מסוכנים, כיבוי אש ועוד.

שתף את הכתבה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
הפופולריים ביותר