עבודות בגובה סנפלינג

תוכן עניינים
עבודות גובה בסנפלינג

אין ספק שבשנים האחרונות אנו עדים לקשת רחבה של חידושים בתחום הבניה והשיפוצים. הדבר בא לידי ביטוי במגוון מישורים, בין אם בחומרי העבודה בהם היום עושים שימוש, בזמנים שבהם לוקח להרים פרויקט, ובין אם בידע הקיים היום. אחד החידושים הללו אשר עשו מהפכה של ממש נקרא עבודות בגובה סנפלינג.

למעשה, מה שבעצם עשו זה לקחת את ספורט הסנפלינג – טיפוס על הרים ומקומות גבוהים באמצעות רתמות וציוד מיוחד – שילוב בין ספורט אקסטרימי אתגרי לבין אהבה לטיולים וצפייה בנופים מרהיבים, והעתיקו אותו לתחום הבניה, השיפוצים, שיקום וגם עבודות בגובה בסנפלינג. העבודה בסנפלינג עוזרת לנו לייעל תהליכים, לקצר את זמני העבודה ויחד עם זאת לשמור על בטיחותם של העובדים בגובה, כיוון שעבודה נחשבת למסוכנת מבחינה בטיחותית. בכתבה זו נסקור את הנושא

עבודות בגובה הגדרה

מבחינת עבודות בגובה הגדרה שלהן היא דבר חשוב במיוחד. "עבודה בגובה" מוגרת ככל עבודה, לרבות גישה למקום עבודה, שבשלה עלול עובד ליפול לעומק העולה על 2 מטרים, ולרבות עבודה המתבצעת מעל משטח עבודה ללא גידור או מעקה תקני, המצריכה הטיית גוף האדם ביותר מ-45 מעלות מעבר לגדר או מעקה או כזו המתבצעת מתוך בימה מתרוממת ניידת, סל להרמת אדם או פיגום ממוכן. תחום זה הוא מאוד מסודר, ובכל הנוגע לנושא זה תקנות הן דבר נחוץ וישנן תקנות מסודרות מטעם תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) התשס"ז-2007, שהותקנו עקב הצורך במענה לנפגעים בעבודה זו. יש לעמוד בתקנות קפדניות אלו. ראוי להדגיש כי התקנה לבטיחות בעבודה בגובה היא תקנה נרחבת ומפרטת דרישות רבות בהתאם לאופי העבודה המתבצעת. כל מעסיק או עובד הרוצה לבצע עבודה בגובה חייב לעבור הדרכה בתחום העבודה בגובה, להשתמש בציוד האבטחה הנדרש ולקיים את כל דרישות התקנה.

עבודות בגובה סנפלינג: עבודות שמגיעות לגבהים חדשים

יש המון פעולות שאפשר לעשות בעזרת סנפלינג כמו למשל להתקין מערכות אלומיניום וזכוכית במעטפת של הבניין, איטום לצורך שיקום וחידוש. פעולות נוספות שאפשר לעשות הן איתור חדירות מים הגורמים לנזילות או רטיבות, מציאת הפתרונות המתאימים ועוד. בנוסף, בעזרת עבודות בגובה סנפלינג ניתן לחזק ולהחליף חיפויי אבנים או אריחים במעטפת החיצונית של הבניין. כמו כן ניתן לבצע זיגוג במשקלים גבוהים ולדאוג לאחזקת קירות חיים.

כל עבודה נעשית בשלבים ובדרך אחרת. למשל, כאשר יש צורך לאטום את הקירות החיצוניים במבנה, קודם כל עושים בדיקה יסודית וספציפית כדי לראות את המצב של הבניין. לאחר מכן, בודקים אם חדרה רטיבות ואם כן עד כמה היא הגיעה עמוק לתוך קירות המבנה. בשלב הבא מייבשים את כל החלקים הרטובים, מנקים ובודקים את המיקום של כל האזורים הרופפים. בשלב הבא מבצעים אטימה מחדש עם חומרים מיוחדים.

עבודות גובה בסנפלינג

אילו עבודות לרוב נדרשות בגובה?

ישנן משימות רבות הדורשות עבודה בגובה, על כל המשתמע מכך מבחינת הציוד, ההכשרה ותקני הבטיחות הנדרשים. נציין כאן כמה מהנפוצות ביותר הנדרשות לתחזוקה ראויה של מבנים ציבוריים.

על מנת לשמור היטב על יציבות המבנה ועל חזיתות בניינים, יש להבטיח כי מסופקת ההגנה הטובה ביותר נגד פגעי מזג האוויר וחדירת לחות ומים. כאשר מדובר בבנייני משרדים ומוסדות ציבוריים הנמצאים במרכזי הערים, עבודות אלו נהפכות למשמעותיות בהרבה, בעיקר כאשר הם נמצאים בקרבה לים. על מנת לבצע את עבודות ההתזה ולהחדיר את החומר לכל אורכה של חזית הבניין, נדרש השימוש במנופי הרמה המסייעים לעובדים להגיע לכל נקודה באופן יציב ובטוח.

שיקום

רבים מהמבנים הציבוריים בערים הגדולות הם בעלי ותק רב ופעמים רבות אף עשויים להיות מבנים לשימור. כאשר מבנים אלו עומדים על תלם במשך מספר עשורים, עשויים לחול בהם נזקים רבים. השפעות של עייפות החומר בחלוף הזמן גורמות להיווצרות סדקים בטיח ולחדירת לחות על הבטון וקונסטרוקציות המתכת.כתוצאה מכך, חלה התפוררות במבנה וחלודה רבה מצטברת במבני המתכת התומכים אשר מתנפחים ומחמירים את הנזקים במבנה.
גם במקרה זה, נדרשת עבודה מקיפה במבנה על כל גובהו ועובדים המתמחים בתחום של שיקום מבנים יידרשו על מנת לפרק את השכבה החיצונית, לתקן נזקי מים ולחדש את החזית עם חומרים משופרים.

צביעה בגובה

זוהי אחת מהמשימות הנפוצות ביותר. כל בניין זקוק מפעם לפעם לתיקוני צבע שישיבו לו את מראהו ויהפכו אותו לאסתטי ונעים יותר. במקרים רבים תיעשה המשימה על ידי חבלי סנפלינג. הצבעים משתלשלים מהחבלים היציבים באמצעות פתרונות רתימה מתקדמים ומבטיחים כי הצביעה תהיה אחידה ואיכותית בכל נקודה בבניין.

בנוסף, על מנת לשמר את המראה המבהיק והנוצץ של מבני הפלדה והזכוכית המאפיינים את קו הנוף של ערים תעשייתיות רבות, נדרשת תחזוקה של חלונות באופן קבוע. עבודות באמצעות סנפלינג הן האמצעי היעיל והמועדף לביצוע עבודה כזו כיום.

חשוב ביותר – בטיחות במהלך עבודות בגובה סנפלינג

נושא הבטיחות אמור לעמוד בראש סדר העדיפויות כאשר עוסקים בעבודות בגובה. מדי שנה נופלים אל מותם עשרות פועלים ויש לעשות את כל מה שניתן כד למנוע תאונות מסוג זה. כיום יש תקנות בטיחות בגובה שיש לעבוד לפיהן. בין היתר, יש לשים לב שהעובד הוא בגיר, שעבר הדרכה ספציפית לעבודות גובה, שהעובד במצב בריאותי ונפשי תקין ושאיננו מהווה סיכון לשאר העובדים, ועוד.

עבודות בגובה לרוב יהיו עבודות אשר כוללות סולם בימות הרמה ופיגומים ממוכנים, מעל פיגומים, מעל גגות, מעל מבנה קונסטרקוציה, התקנת מערכות בגובה וכיוצא באלה.

איך בוחרים חברה לביצוע עבודות בגובה סנפלינג?

עבודות בגובה סנפלינג נכנסות תחת הקטגוריה של עבודות מגובה רב. לכן, רק מי שהוסמך לביצוע משימה זו ועבר הכשרה ספציפית לכך יכול לעסוק בתחום. אחד הדברים החשובים ביותר הוא לוודא שלחברה יש את כל האישורים ושהיא עובדת עפ"י התקנים. חשוב לבדוק שלכל הצוותים יש תעודות הסמכה החתומות ע"י משרד התעשייה המסחר והתעסוקה אגף הפיקוח על העבודה.

בנוסף הצוות מגובה בציוד בדוק חדש ומקצועי. חשוב לבדוק שכל העובדים עברו הכשרה מתאימה וכי הציוד הוא בטיחותי, חדיש ומתוחזק כהלכה. בנוסף, יש לבדוק את רמת הניסיון והמקצועיות של החברה ולבחור בבעלי מקצוע המתמחים בביצוע העבודה לה אנו זקוקים באופן ספציפי. כך גם לגבי עבודות נוספות בתחום שיקום מבנים, כגון חיפוי קירות חוץ, וכדומה.

עבודות בגובה סנפלינג זו שיטה המציעה מספר יתרונות מוחשיים:

  1. הגעה לאזורים בהם רמת הנגישות נמוכה או בעייתית
  2. עבודה בצורה נוחה
  3. קיצור משמעותי של תהליכים וזמנים
  4. הוזלת עלויות בחלק מהמקרים

לסנפלינג יש מגוון יתרונות ואחד מהם הוא היכולת להגיע למקומות גבוהים במיוחד. ציוד הרמה מסוגים שונים, כמו במות הרמה או מנופים, הוא יקר יותר והציוד מסורבל יותר ככל שנדרש להגיע גבוה יותר. כמו כן, יש להם גם מגבלת גובה. פיגומים הם תחליף נוסף אבל מסורבל במיוחד וגוזל זמן בהקמה. בשונה מהם, טכניקת הסנפלינג היא למעשה גישה שפועלת מלמעלה למטה, ולכן הגובה כמעט ולא משפיע כאשר משתמשים בה. הציוד שנדרש עבור סנפלינג הוא ציוד מועט וזול במיוחד ועלותו לא מושפעת משמעותית מהיבט הגובה. עבור עבודות בגובה סנפלינג בניין צריך להיות כמובן גבוה במטרה להצדיק זאת. כאשר מדובר על מבנים מוסדיים נמוכים במיוחד, ייתכן שאפילו סולם יספיק. מצד שני, עבור מבנה מוסדי רב קומות ובוודאי מגדלים עסקיים, חייבים עבודה בגובה רב.

היבט חשוב נוסף הוא שמעוניינים לצמצם את ההפרעה לשימוש במבנה. מאחר שמדובר על עסקים, לרוב לא הייתם רוצים לתפוס מקום ברחבה שמסביב למבנה, עם מנופים, במות הרמה וכדומה. פיגומים הם פתרון שגם תופס מקום וגם מכער את חזית המבנה. בשונה מכך, עבודות בגובה סנפלינג כרוכות בהפרעה מינימאלית לפעילות העסקית השוטפת.

ניתן במידת הצורך גם לשלב שיטות גישה שונות. אפילו מבחינה זו יש יתרון לסנפלינג, מאחר שהוא לא מפריע לשיטות אחרות. יכולים להיות למשל פיגומים למטה, לצד עבודות למעלה. ואכן, סנפלינג משמש במקרים רבים לשם הגעה למקומות אליהם לא נוח או לא מעשי להגיע בשיטות אחרות.

מתי דרוש לבצע עבודות בגובה סנפלינג?

עבודות בגובה סנפלינג נעשות לשם שיקום מבנה מוסדי או מגדל, והן נדרשות במסגרת תחזוקה שגרתית או במקרים מיוחדים. התחזוקה עשויה לקחת בחשבון את העמידות של החומרים השונים ואת התנאים שבהם הם יעמדו מבחינת מזג אוויר ובכלל. בהתאם לכך, עשויים להזמין מומחים לבדיקת המבנה בכל זמן מוגדר ושיפוץ הדברים הרלוונטיים. מבחינה זו, הבניין עשוי להיפגע גם באופן לא צפוי, אשר ידרוש גם הוא עבודות שיקום מסוג אחר.

המבנה שמעוניינים לשקם עשוי להיות במצב כזה, שבו הנזק לקיר גורם לנזקים משניים (מרטיבות בדרך כלל) או שיש סיכון גדול לנזק משני כזה. במקרים אחרים, השיקום מתבטא בתיקונים בעלי ערך אסתטי בעיקר. גם היבט זה משמעותי כיוון שמדובר בעסקים ובמראה הקירות החיצוניים של המבנים שלהם.

עוד היבט חשוב, לגבי נכסים שבבעלותכם, הוא שמצב הקירות מתבטא בערך הנכס למכירה או השכרה. מצד שני, שיקום עשוי לא רק לתקן אלא גם לשפר את המצב המקורי ובאמצעות כך להשביח את הנכס ולהעלות את ערכו.

לעבוד מקרוב: רק עם עבודות בגובה בסנפלינג

היבט חשוב במיוחד של עבודות בגובה סנפלינג הוא היכולת להגיע לכל נקודה במבנה קרוב ככל הניתן. יש דרכים עקיפות להסתכל בפרטי מבנה שונים, כגון שימוש ברחפן, ויש גם דרכים מיוחדות להגיע מרחוק לנקודות שונות במבנה לשם ביצוע עבודה מרחוק עליהם, אך אין תחליף איכותי כמו הגעה ישירה של עובד אנושי, קרוב ככל שנדרש. כך גם רואים הכול וגם יכולים לעבוד באופן המדויק והיסודי ביותר.

עבודות בגובה סנפלינג בניין ועוד

מה עוד ניתן לעשות באמצעות טכניקה זו? עבודות בגובה סנפלינג לשם שיקום מבנה מוסדי או מגדל עשויות לדרוש עוד עבודות משנה קטנות בגובה. כמובן, העובדים שכבר נמצאים בגובה לביצוע העבודה יוכלו לבצע גם משימות משלימות כמו זו. חבל להתחיל עם פתרון אחר (כגון פיגומים) במיוחד לשם כך.

עבודות בגובה סנפלינג: האם זה מסוכן? 

ביצוע עבודות בסנפלינג לא מעלה את רמת הסיכונים שבפרויקט. אם עובדים עם חברה איכותית ואמינה, זהו אופן עבודה בטוח מאוד. באופן כללי יותר, שימוש בטכניקה זו לספורט וגם לעבודה הוא סוג פעילות שכבר יש מאחוריו עשרות שנים של ניסיון. מבחינת עבודות גובה בסנפלינג בניין לא שונה בהרבה מהר. אם כבר, הוא קל יותר לתמרון. המוצרים שמאפשרים זאת איכותיים ביותר וישנו ידע מקצועי שמוכיח את עצמו, מבחינת נהלי בטיחות בשימוש ובתחזוקת הציוד. כמו כן, יש בארץ תקנים ידועים לנושא זה וחוקים מחייבים. למשל, יש מצבים שבהם יהיה אסור להשתמש בסנפלינג, בהתאם למצב מזג האוויר ותנאי הראות במקום. שיקול הדעת המקצועי של החברה שמספקת שירות זה יבטיח שהעבודה תתבצע באופן בטיחותי. בסופו של דבר, מדובר על סיכונים לתאונות חמורות ואפילו קטלניות ועובדים בוודאי שלא יסכנו את חייהם שלא לצורך. עבודה בטוחה גם תגן מנפילת כלי עבודה על מי שנמצאים מתחת לאזור העבודה בסנפלינג ולכן בנושא של עבודות בגובה סנפלינג הדברים נעשים בהקפדה תוך הפחתת רמת הסיכון.

שימו לב! חברת As-Pro פועלת בשוק המוסדי ציבורי, וכיום לא מספקת שירותים ללקוחות פרטיים.

 

מגבלההשלכות
לא מאפשר גישה לכל מקוםמאפשר גישה לרוב הקירות במבנים סטנדרטיים, אך יש מקרים יוצאי דופן
מיועד לתנועה כלפי מטהלכן מתאים יותר עבור עבודות בגובה בקו אנכי, מלמעלה כלפי מטה. פחות מתאים לעלייה חזרה או לתנועה אופקית
מגבלות תנועה בעבודהכאשר נמצאים בנקודת העבודה עצמה
מגבלות על הציוד שניתן לשאתבשונה למשל משימוש במנוף

 

שאלות ותשובות בנושא עבודה בגובה סנפלינג

אם אתם מחפשים עבודות בגובה במרכז חשוב שתבחרו במקצוענים שהם בעלי ניסיון רב. אם מדובר למשל באלומיניום, אתם זקוקים לסיוע של יועץ אלומיניום מנוסה. כך גם לגבי חומרים אחרים כגון זכוכית. לכל תחום, יש את אופני העבודה המיוחדים שלו, אתגרים משלו, חומרים וכלי עבודה ייחודיים. כמו כן, יש תמיד התפתחויות שונות שמחייבות התעדכנות מקצועית וכדאי לעבוד עם מי שמתעדכנים כל הזמן. מעבר ליכולת לבצע עבודות בגובה, אספרו למשל מתמחה באופן ספציפי במערכות אלומיניום וזכוכית למעטפת המבנה, בקירות מסך וסקי-לייט, בשיקום בטון, טיח, אבן וחיפוי אריחים, חדירות מים ואחזקת קירות חיים.
חיפוי זכוכית מספק מראה יוקרתי ומרשים. הוא מהיר להתקנה, קל משקל ונוח לתחזוקה. חיפוי כזה מאפשר כניסת אור, אך מצמצם כניסת אלמנטים לא רצויים, כגון זיהום אוויר. חשוב לציין, שלא מדובר בזכוכית שבירה, אלא בסוגי זכוכית עמידים מאוד לאורך זמן. למעשה, הזכוכית שבוחרים עשויה להיות גם בעלת תכונות של בידוד רעש וחום. עבודות בגובה הן סוג מיומנות מקצועית שהוא גמיש מאוד. כשם שזה מתאים לתיקון או התקנה נקודתיים מאוד, כך הדבר מסייע גם בעבודות בהיקף גדול, כגון התקנת חיפוי זכוכית. לחיפוי זה אגב, גם יכולת לשמש בתור פתרון לאיטום קיר חיצוני.
עקרונית, ניתן לבצע עבודות בגובה בחלקו החיצוני של מבנה, כגון איטום מעטפת בניין, כמעט בכל מזג אוויר. עבור עבודות בגובה סנפלינג הוא אפשרות שימושית, גם בתנאים של רוח חזקה או גשם. אך לעתים, בהתאם למטרת העבודה, מזג האוויר עשוי להפריע ולכן יהיה צורך להמתין לתנאים יותר מתאימים. עבודות גובה בסנפלינג בתוך מבנים, מספקות תנאים יציבים ונוחים יותר. למרות שעבודות בסנפלינג יכול לעשות עובד בודד, בפועל מדובר על צוות. מסיבות של בטיחות, צריך למשל מי שיפקח על הנקודה שאליה מחובר החבל של העובד בגג ולמטה, דרוש מישהו שישגיח על האזור כך שלא יעברו בו אנשים. עבודות בגובה גם מחייבות אישורים וביטוחים מתאימים, אך זו לא ממש מגבלה, אלא להיפך - היבט בטיחותי חשוב מאוד.
עבודות בגובה בסנפלינג נדרשות פעמים רבות בהקשר של רטיבות במבנה. בין אם זו משימה של איתור רטיבות בקיר חיצוני או של איטום, רטיבות היא מטרד משמעותי מאוד בבניינים ואתגר מתמשך. זאת, בין השאר מאחר שרטיבות נוטה לנוע באופנים שלא תמיד פשוטים או ניתנים לחיזוי. כמו כן, מדובר בתקלה דינאמית. מצבה משתנה, בהתאם למצב הגשם, שמש ורוח שמייבשים את הקיר או מקור נזילה שגורם ישירות לרטיבות. זהו לא עניין פשוט כגון אלמנט שבור במבנה, שרואים מייד ובבירור שהוא לא תקין. עם זאת, שרות מקצועי של עבודות בגובה יכול לתת לכך מענה יעיל וזריז.
שתף את הכתבה
הפופולריים ביותר