ראשון לציון 7535312

מענה אנושי 24/7

glass fracture

שבר ספונטני בזכוכית – למה הזכוכית המחוסמת שלכם נשברה?

זכוכית מחוסמת היא זכוכית חזקה במיוחד, וכאשר היא מיוצרת על פי תקן היא יכולה להיות חזקה יותר מזכוכית רגילה פי 3 ואפילו פי 5. אז איך הזכוכית הכל כך חזקה הזו, זו שאנחנו מתקינים על הרכבים שלנו כדי להגן עלינו בזמן הנסיעה, נשברת בלי שום כוונה  בהווצרות שבר ספונטני בזכוכית, מבלי שיקרה לה שום נזק נראה לעין וללא גורמים ברורים?

שבר ספונטני היא תופעה מסתורית, בה שבירה פתאומית גורמת לזכוכית מחוסמת להתנפץ ללא שום אזהרה מוקדמת. עבור מי שלא מעורה בתחום הזכוכיות, וחוזה בתופעה הזו, היא יכולה להיראות הזויה לחלוטין. אז למה שבר ספונטני קורה? הנה כמה מהסיבות המרכזיות הגורמות להופעת שבר ספונטני.

שבר ספונטני בזכוכית – בדרך כלל נגרם כתוצאה מנזק מזערי

לפעמים, אלו החוזים בשבר ספונטני במו עיניהם עשויים לחשוב שמדובר בתופעה שאין לה הסבר, והיא תוצר של גורם שאנחנו לא יכולים להבין. אמנם יכולות להיות הרבה סיבות להופעת שבר ספונטני, וקשה לזהות את הגורמים לתופעה הזו גם בדיעבד – אבל זה לא קורה במקרה.

בפועל, הסיבות להופעת שבר ספונטני הן די הגיוניות. למשל, במקרים רבים הגורם הוא נזק כלשהו, לעתים קטן וזניח במיוחד, המופיע באחד הקצוות של הזכוכית המחוסמת, מחליש את הזכוכית ומשמש כמקדם התפשטות של השבר. במקרים אחרים, זו היא מכה או שריטה שהתעוררה בדרכה של הזכוכית אל מקום ההתקנה, או בזמן התקנת הזכוכית המחוסמת עצמה.

הנזקים האלו אמנם לא ממש נראים לעין, אבל כאשר רוחות מזיזות את הזכוכית המחוסמת, או שיש הבדלים גדולים בין טמפרטורות, מה שקורה בעיקר עם חלונות כאשר מזג האוויר מבחוץ שונה ממזג האוויר שבתוך המבנה– הנזק הקטן יכול לגרום להופעתו של שבר ספונטני.

איך התקנה לא מקצועית יכולה לגרום להופעת שבר ספונטני?

גורם מרכזי נוסף שיכול לגרום לשברים ספונטניים הוא התקנה לקויה של הזכוכית, או הרכבת קיר מסך זכוכית, בה קיבוע הזכוכית אל המסגרת נעשה בצורה לא יסודית. במקרים אלו, לחצי הרוח ושינוי הטמפרטורה הטבעיים שלא אמורים להזיק לזכוכית מחוסמת, עשויים לגרום לשבירה פתאומית.

מעבר לזה, התקנת זכוכית בצורה לא יסודית ולא מקצועית עשויה להביא איתה גם סכנת נפילת זכוכית. גם אם נשכח לרגע מהאפשרות של שבר ספונטני, אחד הדברים הכי חשובים שצריך לעשות כשמתקינים זכוכית מחוסמת הוא לנקוט בצעדים של מניעת נפילת זכוכית שבורה לאחד התקנתה.

התקנת זכוכית מחוסמת על ידי מקצוענים בעלי ניסיון תאפשר לכם להיות בטוחים שאתם ממזערים את הסיכון ושוללים גורמים שעשויים לגרום לשברים ספונטניים ולסכנה של נפילת הזכוכית ממקומה.

איך תימנעו מהופעת שבר ספונטני כתוצאה מניקל-סולפיד

סיבה נוספת להופעת שברים ספונטניים היא זיהום חומרי הגלם מהם עשוייה הזכוכית על ידי חומר כימי הנקרא ניקל סולפיד. גורם זה, שנחשב לנדיר למדי, גורם לשבירת הזכוכית באמצעות לחץ פנימי שהוא מפעיל על הזכוכית המחוסמת.

הימצאות מולקולת ניקל-סולפיד בתוך הזכוכית בעת חיסום הזכוכית, המתבצע על ידי חימום מבוקר של הזכוכית וקירורה לאחר מכן, תגרום לכיווץ של הניקל-סולפיד. כאשר דבר זה קורה, וישנו מצב בו קיים הבדל משמעותי בין הטמפרטורה מבחוץ והטמפרטורה מבפנים – כמו בכל משרד בקיץ – הניקל סולפיד מתרחב בתוך הזכוכית וגורם להופעת שבר ספונטני.

למרות שמדובר באחד הגורמים הנדירים יותר להופעת שבר ספונטני, חשוב לדבר עליו כי בשונה מהגורמים האחרים, אפשר להיפטר מהסכנה שהוא מציב דיי בקלות. אחד הדרכים למזער את הסיכון היא קניית זכוכית מחוסמת מיצרן שעומד בתקן בעל אישורים תקפים שמבטיחים פיקוח על תהליך הייצור.

בנוסף, שימוש בזכוכיות אחרות כמו זכוכית טריפלקס כל עוד זה אפשרי וכל עוד אין איסור של תקן מסוייים גם היא דרך למזער סיכונים של הופעת שבר ספונטני, כתוצאה מניקל-סולפיד או מכל גורם אחר. חברה בתחום שיקום מבנים תסייע לכם בשיקום הזכוכית במבנה שלכם.

 

שתף את הכתבה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
הפופולריים ביותר