איתור רטיבות במבנים – גורמים וטיפול

תוכן עניינים
Rain pouring off roof on city background. 3D Rendering

איתור רטיבות ושיקום

מים הם אמנם מקור החיים אבל במקרים מסוימים הם יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך. איתור רטיבות נחשב לאחד התהליכים המורכבים והמאתגרים, שכן לא מספיק לזהות שהקיר או התקרה רטובים, אלא יש לגלות את מקור הרטיבות שלרוב לא קשורה בכלל למיקום הספציפי של המים הנגלים לעינינו. לשמחתנו, תודות למכשור מתקדם וטכנולוגיות שקיימות בעידן שלנו, ניתן לאתר רטיבות מהר בהשוואה לעבר.

חשוב לדעת שלא תמיד העובדה שיש רטיבות במבנה קשורה בהכרח למים ויש עוד כל מיני סימנים שיכולים להעיד על כך כמו למשל:

 1. עובש ופטריות על הקירות
 2. תפרחת כתוצאה מהתגבשות של מלח
 3. בעיה במערכת הבידוד
 4. כתמים על הקירות או התקרה

מה יכול לגרום להופעה של רטיבות?

 • צנרת ישנה – אחד הגורמים הראשונים קשור בהכרח לבלאי בצנרת. אורך החיים של צינורות הקשורים למערכת המים, הביוב והאינסטלציה עומד על 15 שנים בממוצע, בעיקר כשמדובר במבנים ציבוריים ותיקים. היום, בשונה מבעבר אז היה נהוג להתקין צינורות בלתי מגולבנים שאורך החיים שלהם קצר יחסית, מתקינים צינורות פלסטיים שאינם מחלידים אבל גם כאן אורח החיים שלהם מוגבל.
 • דליפת מים – הרבה פעמים נוצרת רטיבות כתוצאה מנזילה בצינורות. אפילו סדק ממש קטן יכול לגרום לדליפה הדרגתית של מים ולאט לאט להתרחב.
 • פיצוץ בצנרת – הסימנים לפיצוץ בצנרת הם חשבון מים גבוה ללא סיבה הגיונית, קושי לקרר את הבית או לחמם אותו, נפיחות בקיר, כתמי רטיבות וצבע או טיח שמתקלף.

רטיבות

איתור רטיבות – מהן הסיבות לרטיבות בקירות חיצוניים?

רטיבות בקירות חיצוניים יכולה להיגרם מכמה סיבות. הראשונה היא איטום בגובה של קירות שנעשה בצורה לקויה. כל קיר חיצוני ואין זה משנה מה החומרים מהם הקיר עשוי או מה החיפויים שלו עטוף במעטפת איטום.

מלבד הקיר עצמו, ישנם עוד אלמנטים נוספים בבית שאיטום לקוי שלהם עלול להוביל לרטיבות בקירות החיצוניים, כמו:

 • איטום לקוי בגג- איטום לקוי של הגג עשוי להביא לחדירה וחלחול המים אל מבנה הבית, תוך פגיעה בקירות הפנימיים ובמעטפת החיצונית של הבניין.
 • איטום לקוי בחלונות- כאשר החיבורים בין הקיר לחלונות הבית אינם תקינים, הרי שחדירת מי גשמים היא רק עניין של זמן, באופן העלול

ברגע שהמעטפת פגומה, מה שקורה הוא שהמים חודרים את המעטפת החיצונית ומגיעים לחלק הפנימי של הקיר.

הרבה פעמים זה קורה בגלל התקנה לא נכונה של מזגן או אפילו חלונות. סיבה נוספת שיכולה לגרום לרטיבות היא איטום לקוי של הגג. כשהגג לא אטום בצורה מספקת, המים חודרים דרכו ומתחילים להתפשט לכל מיני מקומות.

הכיוון של המים הוא מלמעלה למאה ואז הרבה פעמים אנחנו רואים רטיבות בקירות הפנימיים. סיבה נוספת שיכולה לגרום לרטיבות היא כתוצאה מנזקי הזמן. החומרים עצמם נחלשים ואז נוצרים כל מיני סדקים במבנה הישן. גם נזקי מזג האוויר כמו לחות, שמש, רוח וגשם מייצרים סוג של בלאי טבעי בקיר.

מה החשיבות של איתור חדירות מים במעטפת בנין באופן מהיר, מקצועי ומדויק?

כשמתעורר החשש לחדירת מים אל המעטפת החיצונית של הבניין, חשוב לדאוג לבצע איתור חדירות מים במעטפת בנין באופן מקצועי ומהיר. זאת בעיקר בשל הסיבות המרכזיות הבאות:

 • מניעת החמרת הבעיה- נזילה שלא מטופלת כראוי עלולה להתפתח לכדי נזקים משמעותיים, דוגמת קורוזיה ופגיעה ביסודות המבנה, ולגרור הוצאות תיקון יקרות במיוחד.
 • מפגע אסתטי- סימנים כמו עובש, קילופי צבע וסדקים, הנגרמים מחדירת מים אל מעטפת הבניין, מהווים מפגע אסתטי ולא נעים לעין.
 • מפגע בריאותי- הופעת עובש ופטריות היא בין הסימנים המעידים על חדירת מי גשמים. מלבד הפגיעה האסתטית, הרי שמדובר גם בסכנה בריאותית לדיירי המבנה.

דגשים המסייעים בתהליך איתור חדירות מים במעטפת הבניין

אנשים רבים בטוחים שהמיקום של המים זה גם המיקום לבעיה. העניין הוא שאם יש רטיבות באזור כלשהוא, מדובר באזור שבו הבעיה יצאה החוצה ולא במקור שלה. הרבה פעמים, הבעיה מרוחקת כל כך מהמקור שלה. לכן, קודם כל צריך לבצע איתור רטיבות במעטפת בניין בעזרת כל מיני טכנולוגיות מתקדמות כמו למשל מצלמה תרמית. מצלמה זו פועלת על הפרשי טמפרטורות. כלומר ככל שאזור מסוים רטוב יותר, כך הוא קר יותר. ברגע שמאתרים את מקור הרטיבות, ניתן לקבוע תכנית עבודה לטיפול באזור.

ביצוע תיקון נזקי חדירת המים ללא איתור מקצועי של מקור החדירה, יכול להיראות אמנם בשלב הראשון כפתרון מתאים, אך בסופו של דבר מדובר בפתרון קוסמטי שלא יחזיק מעמד זמן רב. זאת מכיוון שברגע שירדו גשמים, לא רק שהרטיבות תשוב במהירות למעטפת החיצונית של הבניין, אלא שגם הנזקים ילכו ויחמירו בסבירות גבוהה במיוחד.

כשמדובר בבעיה באיטום ולא בנזילה מהצנרת, צריך לאטום את האזור עם חומר מתאים ולצפות אותו מחדש. הדבר החשוב ביותר הוא לבחור בבעל מקצוע המתמחה באיתור נזילות ושיקום קירות חיצוניים, איטום בסנפלינג וכדומה, זאת במטרה שהבעיה לא תחזור על עצמה שוב ושוב. ניתן להיעזר באנשים שאתם מכירים וסומכים על דעתם או לחפש המלצות ברשת האינטרנט.

חברת as-pro הינה חברה מקצועית הפועלת בשוק המוסדי-ציבורי. פנו אלינו לקבלת ייעוץ ושירות!

איתור רטיבות – איך עושים את זה?

בעוד יש נזילות או רטיבות שאנחנו יכולים לאתר בעצמנו, יש כאלה שאוהבות להסתתר בין הקירות ואז קשה מאוד לאתר אותן, אלא במסגרת שיקום מבנים ובעזרת ציוד מקצועי כמו מצלמה תרמית למשל. למעשה, מדובר במצלמה חכמה ומתקדמת מבחינה טכנולוגית שיודעת לזהות הפרשי טמפרטורה.

כך בקלות המצלמה יכולה להראות לנו באיזה אזור יש את הנזילה. בעיקר כאשר מדובר בנזילות סמויות הנמצאות בתוך הקירות עצמם. המצלמה יכול לסייע לנו גם לגלות נזילה שנוצרת מתחת לרצפות. כמובן שלא כל אחד יכול לעשות שימוש במצלמה, משום שנדרש ידע ויכולת לנתחת את הנתונים שלה.

אחד היתרונות הבולטים של שימוש במצלמה תרמית בשביל איתור נזילות במעטפת בניין הוא בכל שאין צורך לשבור קירות או להרים בלטות. הבדיקה מתבצעת ללא כל הרס ורק במידת הצורך נכנסים פנימה. דרך נוספת לאתר רטיבות היא באמצעות טכנולוגיית סיב אופטי ממוחשבת בעזרתה ניתן לצלם את קווי הביוב והצנרת ולחסוך זמן יקר בתהליך האיתור של הרטיבות או הנזילה, לקצר משמעותית את זמן העבודה ולחסוך המון כסף בתהליך תיקון הנזילה. צילום קווי ביוב המתבצע באמצעות מצלמת סיב אופטי עוזר לנו לאתר ניתוקים במערכת הצינורות, לאתר חסמים, גופים זרים, סדקים או שברים בצינורות הניקוז והביוב. אפ מדובר ברטיבות בקומות גבוהות, ניתן לשקול איטום בסנפלינג, למשל.

הדבר החשוב ביותר בתהליך של איתור נזילות הוא לבחור חברה מקצועית המתמחה בעבודה זו, בעלת ידע וניסיון בעולם המוסדי והציבורי. שימו לב, נכון להיום as-pro איננה מספקת שירות ללקוחות פרטיים.

איתור חדירות מים במעטפת בנין באמצעות גלאי לחות

מלבד השימוש במצלמה תרמית לצורך איתור חדירות מים במעטפת בנין, ניתן למצוא עוד מגוון פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לאיתור מהיר ויעיל של חדירות מים כאלה, כמו למשל  גלאי לחות ממוחשב, המסוגל לזהות את רמת וכמות הלחות בחומר הנבדק.

בדיקת איתור חדירות מים במעטפת בנין באמצעות גלאי לחות נעשית ללא הרס וללא שבירה. היא מבוצעת באמצעות מגע של חיישן המודד את זמן התגובה של החומר הנבדק. הבדיקה מבוססת על כך שככל שהחומר רטוב יותר, זמן התגובה לחיישן הגלאי מהירה יותר, באופן המביא להצגת ערכים גבוהים בצג המכשיר.

טיפים למניעת חדירות מים במעטפת בנין

לאחר איתור חדירות מים במעטפת בנין, מציאת המקור והטיפול המתאים על ידי חברה מקצועית ומנוסה בתחום, כדאי שנשמור היטב על מעטפת הבניין החיצונית. זאת בכדי למנוע בעיות של לחות ו/או חדירות מים נוספות. ניתן לעשות זאת באמצעות:

 • בדיקות תקופתיות- לא חייבים להגיע למצב של עובש, סדקים וכתמים שונים במעטפת הבניין כדי להתחיל ולטפל בה. בדיקות תקופתיות, ובמיוחד לפני תקופת החורף, יכולות לסייע לנו לאתר מבעוד מועד את סימני חדירת המים, ולטפל במקור החדירה בהקדם, לפני החמרת הבעיה.
 • תחזוקה שוטפת של מערכות הניקוז- אחד הגורמים המרכזיים במניעת בעיות של רטיבות ולחות במעטפת הבניין החיצונית הוא פעילותן התקינה של מערכות הניקוז בבניין. לכן, חשוב לשמור על תחזוקה שוטפת ונאותה של מערכות הניקוז בבניין.
 • אוורור נכון- אוורור נכון של המבנה הוא גורם חיוני בשמירה על תקינותה של מעטפת הבניין. לכן, חשוב להבטיח אוורור נאות של הבניין.
שתף את הכתבה
הפופולריים ביותר